Nikdy není pozdě přestat s kouřením. Ani pro pacientky s rakovinou prsu
26. 1. 2016 | Tisková zpráva University of California San Francisco (UCSF)Ženy s anamnézou karcinomu prsu, které po diagnóze zhoubného nádoru skoncovaly s kouřením, mají o 33 % nižší riziko úmrtí na toto onemocnění ve srovnání s pacientkami, které se svého zlozvyku nedokázaly zbavit. K takovému závěru dospěli autoři rozsáhlé studie, která byla právě publikována v odborném časopise Journal of Clinical Oncology [1].
Ilustrační obrázek: shutterstock.com
Do studie bylo zařazeno více než 20 600 žen s anamnézou karcinomu prsu. Je to jedna z nejrozsáhlejších studií zaměřených na přežití pacientek s karcinomem prsu v souvislosti s jejich kuřáckými návyky, a zároveň vůbec první studie, která se zabývá kuřáckými návyky před a po diagnóze karcinomu prsu.
„Naše studie poukazuje na důsledky, které mohou očekávat aktivní kuřačky a bývalé kuřačky s anamnézou karcinomu prsu,“ vysvětlil dr. Michael Passarelli, specialista na epidemiologii zhoubných nádorů z UCSF School of Medicine. „Přibližně desetina pacientek s rakovinou prsu kouří i po diagnóze zhoubného nádoru. Výsledky naší studie by pro ně měly být dalším důvodem, proč s kouřením přestat.“
Výsledky pocházejí z Collaborative Breast Cancer and Women’s Longevity Study, kterou společně realizovaly Wisconsinská univerzita (University of Wisconsin), Dartmouth College a Harvardova univerzita (Harvard University). Tato observační (pozorovací) studie vyčíslila u žen s anamnézou karcinomu prsu dlouhodobý přínos skoncování s kouřením. Účastnice studie byly sledovány průměrně po dobu 10 let od diagnózy karcinomu prsu a výzkumníci pak vzájemně srovnali příčiny úmrtí mezi čtyřmi skupinami žen:
- ženy, které nikdy nekouřily,
- ženy, které kouřily, ale přestaly ještě před diagnózou karcinomu prsu,
- ženy, které kouřily, ale přestaly až po diagnóze karcinomu prsu,
- ženy, které nepřestaly s kouřením ani po diagnóze karcinomu prsu.
Věkové rozmezí účastnic studie bylo 20–79 let, u všech byl v letech 1998–2008 diagnostikován lokalizovaný nebo invazivní karcinom prsu.
Pacientky v dotaznících uváděly mj. informaci o tom, zda během svého života vykouřily alespoň 100 cigaret, dále věk, ve kterém začaly kouřit, a také průměrný počet vykouřených cigaret denně. Autoři brali v úvahu i významné rizikové faktory, které by mohly ovlivnit přežití, jako byla zejména konzumace alkoholu a index tělesné hmotnosti (BMI).
Do roku 2010 zemřelo celkem 6 778 účastnic studie, přičemž nejčastějšími příčinami úmrtí byly karcinom prsu a kardiovaskulární onemocnění.
Ženy, které kouřily rok před diagnózou karcinomu prsu, měly vyšší riziko úmrtí na karcinom prsu, zhoubný nádor dýchacích cest, jiné respirační onemocnění nebo kardiovaskulární onemocnění ve srovnání s ženami, které nikdy nekouřily. Nejvyšší riziko úmrtí v důsledku onemocnění karcinomem prsu bylo pozorováno u dlouholetých kuřaček, u silných kuřaček a také u bývalých kuřaček, které přestaly kouřit méně než 5 let před diagnózou karcinomu prsu.
Přibližně desetina pacientek nepřestala kouřit ani po diagnóze zhoubného nádoru, a právě tyto ženy měly vyšší pravděpodobnost úmrtí na karcinom prsu ve srovnání s ženami, které nikdy nekouřily nebo které kouřit přestaly, upozornili autoři studie. Ženy, které po diagnóze karcinomu prsu přestaly kouřit, měly nižší úmrtnost na karcinom prsu a zhoubné nádory dýchacích cest ve srovnání s ženami, které kouřit nepřestaly.
„Odvykání kouření by mělo být považováno za součást onkologické léčby,“ zdůraznil dr. Passarelli. „Přední výzkumné a klinické organizace již delší dobu vybízejí onkology, aby kuřácké návyky svých pacientů likvidovali se stejným odhodláním, jako léčí jejich zhoubné nádory.“
Reference
- Passarelli MN, Newcomb PA, et al. Cigarette smoking before and after breast cancer diagnosis: mortality from breast cancer and smoking-related diseases. Journal of Clinical Oncology 2016. doi: 10.1200/JCO.2015.63.9328
klíčová slova: odvykání kouření, rakovina prsu, přežití