22. ročník setkání mamodiagnostiků: více než třetina žen se stále neúčastní screeningu

21. 11. 2024 | Institut biostatistiky a analýz Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (IBA LF MU)

Ve čtvrtek 14. listopadu 2024 se v Brně konal další ročník konference „Datový audit mamografického screeningu v praxi“. Setkání se zúčastnilo více než 150 mamodiagnostiků, radiologických asistentů, sester a dalších odborníků na mamografický screening z celé ČR. Cílem této tradiční akce je zhodnocení práce akreditovaných center mamografického screeningu v předchozím roce, prezentace výsledků tohoto preventivního programu, a v neposlední řadě sdílení užitečných informací, které mají praktický dopad na screeningová centra.

Fotografie: IBA LF MU

Pozvání na konferenci i letos přijal prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc., který dlouhá léta působil jako ředitel Masarykova onkologického ústavu a nejen problematikou screeningu zhoubných nádorů se zabýval v Senátu PČR. Většinu posluchačů nicméně tvořili lékaři a radiologičtí asistenti pracující v akreditovaných centrech mamografického screeningu. V následujících bodech jsou shrnuty nejnovější výsledky Národního programu screeningu karcinomu prsu v České republice.

Mamografický screening v České republice v roce 2023

  • Program mamografického screeningu funguje v ČR nepřetržitě od roku 2002, tedy již 22 let.
  • Tento program je plně organizovaný, s jasně definovanými pravidly a sítí kontrolovaných akreditovaných center. Bez kvalitních screeningových center by program nemohl fungovat. Nedílnou součástí programu je systém informační podpory, který umožňuje průběžné hodnocení celého screeningového procesu a jeho dopadu na cílovou populaci. Informační podporu zajišťuje již od začátku programu IBA LF MU.
  • Pokrytí cílové populace (tzn. žen ve věku 45–69 let) mamografickým screeningem v roce 2023 dosáhlo 62,0 %. Od roku 2008 je screeningem pokryta přibližně polovina populace ve věku 45–69 let. V posledních letech se pokrytí stabilizovalo na hodnotě přes 60 %; v letech 2020 a 2021 mírně pokleslo, což bylo způsobeno pandemií COVID-19 (obr. 1).
  • V roce 2022 bylo vyšetřeno 795 575 žen, což představuje mírný nárůst oproti předchozímu roku (obr. 2). Počet vyšetření v čase roste; výjimkou je rok 2020, který byl specifický z důvodu pandemie COVID-19. Relevantním údajem hodnocení trendu účasti je pokrytí mamografickým screeningem (viz předchozí bod).
  • Od roku 2002, kdy byl v ČR zahájen organizovaný program mamografického screeningu, byl u 67 089 žen odhalen zhoubný nádor prsu. Drtivá většina z těchto nádorů byla odhalena v časných stadiích, což bylo předpokladem pro úspěšnou léčbu.
  • Program mamografického screeningu významně ovlivňuje populační epidemiologii karcinomu prsu. Dlouhodobě klesající mortalita tohoto onemocnění při rostoucí incidenci svědčí o zřetelném dopadu screeningového programu na pokročilost onemocnění (obr. 3).
  • Po věkové standardizaci incidence a mortality karcinomu prsu sledujeme v posledních deseti letech ještě výraznější pokles mortality (obr. 4).
  • Od začátku screeningového programu docházelo ke zvyšování podílu onemocnění diagnostikovaných v klinickém stadiu I, v posledních letech sledujeme jeho stabilizaci. Relativní 5leté přežití u těchto onemocnění je takřka 100% (obr. 5).
  • V celé populaci postupně roste zastoupení stadia I (50,3 %). V samotném screeningovém programu jsou v prvním stadiu nalezeny tři čtvrtiny onemocnění (obr. 6).
  • Mezi diagnostikovanými nálezy výrazně převládají nádory malé velikosti a v časném stadiu (Ca in situ: 11,9 %, T1: 64,2 %; obr. 2).
  • Kvalita a bezpečnost screeningového programu je pečlivě monitorována v jednotlivých akreditovaných centrech pomocí standardizovaných indikátorů kvality. Akreditovaná centra aktuálně vykazují velmi dobré a vyrovnané výsledky v záchytu nádorů.
  • V porovnání s vyspělými evropskými zeměmi je však podíl doplňujících vyšetření (further assessment rate) v České republice velmi vysoký (u různých věkových skupin se pohybuje mezi 10,0 a 16,8 %, viz obr. 7) a stále převyšuje hodnotu doporučovanou ve stávajících evropských guidelines (do 7 %) [1].
  • V jednotlivých krajích ČR pozorujeme rozdílné hodnoty pokrytí cílové populace mamografickým screeningem (obr. 8). Dlouhodobě nejúspěšnější je Kraj Vysočina. Ve většině krajů sledujeme v posledních letech stabilizaci či nárůst ve vývoji pokrytí. Výsledky v letech 2020 a 2021 byly ovlivněny pandemií COVID-19, kdy došlo k poklesu pokrytí napříč téměř všemi kraji.

Ke stažení

V tabulce jsou uvedeny prezentace přednášejících, kteří dali souhlas ke zveřejnění. Kliknutím na odkaz si můžete vybranou prezentaci stáhnout do svého počítače.

Autoři Prezentovaný příspěvek
J. Daneš Oficiální výsledky Národního programu mamografického screeningu v roce 2023 ( PDF soubor, 1.1 MB)
M. Skovajsová Hodnocení kvality v centrech v roce 2023 ( PDF soubor, 243 kB)
J. Daneš Novinky v Doporučeném standardu pro poskytování screeningu karcinomu prsu a provádění diagnostické mamografie v ČR – Věstník MZ ČR č. 5, 2024 ( PDF soubor, 261 kB)
P. Steyerová Karcinom prsu u mladých žen ( PDF soubor, 887 kB)
M. Skovajsová Screening v praxi: mamární diagnosticko-terapeutické týmy ( PDF soubor, 777 kB)
K. Hejduk Shrnutí činnosti Komise pro program screeningu karcinomu prsu, koordinátorů a NSC ( PDF soubor, 465 kB)
O. Májek Evaluace screeningového programu karcinomu prsu z dat Národního zdravotnického informačního systému ( PDF soubor, 1.6 MB)
M. Ambrožová Regionální hodnocení dostupnosti mamografického screeningu ( PDF soubor, 2.2 MB)
D. Klimeš Aktuální informace ze sběru dat a elektronizace v rámci mamografického screeningu ( PDF soubor, 530 kB)
R. Chloupková Otevírání dat v rámci mamografického screeningu a reporting poskytovatelům ( PDF soubor, 1.2 MB)

Národní program mamografického screeningu v několika grafech

 

Fotogalerie

 

Reference

  1. Perry N, Broeders M, de Wolf C, et al. European Guidelines for Quality Assurance in Breast Cancer Screening and Diagnosis, 4th edition. Office for Official Publications of the European Communities, Luxembourg, 2006.

klíčová slova: datový audit, mamografický screening, konference