Prý „škodlivý“ mamograf? Je to jen další internetová fáma
24. 2. 2020 | Věra, 55 let, BlanskoUž zase čtu na internetu radu nějaké paní ženám, ať nechodí na mamograf, protože je prý škodlivý. Jistě, jedná se o záření a o tom, jestli je jeho vliv na naše tělo škodlivý anebo v důsledku přínosem, můžeme diskutovat. Jde mi teď o preventivní vyšetření, které je doporučováno ženám od 45 roků 1× za dva roky v rámci prevence rakoviny prsu. V mém případě byl mamograf jednoznačně přínosem.
Image by Ingela Skullman from Pixabay
Kdyby mi totiž lékaři nenašli zhoubný nádor prsu právě při preventivním screeningu (v 55 letech, jednalo se o poměrně agresivní typ nádoru v časném stadiu), touto dobou, kdy bych si ho zcela jistě nahmatala sama, by byla moje prognóza na vyléčení mnohem horší. Tím nechci říct, že bych se s touto diagnózou v pohodě vyrovnala. Každý si musí sám projít těžkým obdobím, než si řekne „tak jo, mám rakovinu a teď s tím musím něco dělat“. Lékaři vám na základě histologie naplánují léčbu tzv. na míru, v mém případě na 1 rok – operace, chemoterapie, radioterapie, biologická a hormonální léčba.
Snad nejtěžší pro mě je to, že léčba trvá tak dlouho. Když onemocníte třeba angínou, víte, že max. do měsíce budete fit. Teď už mám za sebou první cyklus chemoterapie, který byl snad nejhorší (logicky, aby zničil špatné buňky v těle) a další cyklus chemoterapie už je namíchaný s biologickou léčbou. Důležitá je víra, že to zase bude dobré. Vždyť lékaři vybrali z nabídky, která se pro léčbu nabízí maximum a já jsem se rozhodla vše absolvovat.