Jedna nebo dvě skleničky denně zvyšují u žen riziko několika typů rakoviny

24. 2. 2009 | Tisková zpráva Cancer Research UK

Britská organizace Cancer Research UK dnes zveřejnila zprávu o tom, že u žen, které si dopřávají jednu až dvě skleničky alkoholu denně, hrozí vyšší riziko vzniku několika typů rakoviny [1].

Ilustrační obrázek: Concord90 from Pixabay

Z výzkumu vyplývá, že každodenní holdování alkoholu významně zvyšuje riziko rakoviny prsu, jater a konečníku. U kuřaček je navíc vyšší i riziko vzniku rakoviny úst a krku.

Výzkumníci zjistili, že typická konzumentka alkoholu vypije průměrně jednu skleničku denně, což je typický jev v mnoha ekonomicky vyspělých zemích, např. ve Velké Británii nebo v USA. V těchto zemích, kde ženy pijí malé až mírné množství alkoholu, je každoročně diagnostikováno 118 případů rakoviny na 1000 žen do 75 let věku.

Bylo vypočítáno, že při pravidelné denní konzumaci alkoholu každá sklenička navíc zvyšuje počet diagnostikovaných případů rakoviny o 15 na 1000 žen do 75 let věku. To znamená, že u 1000 žen dopřávajících si jednu skleničku denně bude ve věkové skupině do 75 let diagnostikováno o 15 případů rakoviny více než u stejné skupiny žen, které pravidelně nepijí; u žen dopřávajících si dvě skleničky denně to bude o 30 případů rakoviny více atd.

Celkově je konzumací alkoholu způsobeno zhruba 13 % případů rakoviny prsu, jater, konečníku, úst a krku. Největší podíl těchto případů rakoviny "navíc" tvoří nádory prsu: výzkumníci odhadli, že zhruba 5000 případů rakoviny prsu (11% z každoročně diagnostikovaných 45 000 případů ve Velké Británii) lze připisovat konzumaci alkoholu u žen.

Vědci z Cancer Research UK, kteří působí na oddělení epidemiologie nádorů (Cancer Epidemiology Unit) při oxfordské univerzitě, v rámci studie Million Women Study analyzovali údaje o více než milionu žen ve středním věku.

Studii řídila dr. Naomi Allenová, která zdůraznila: "Tyto výsledky ukazují, že i relativně umírněné pití alkoholu - stačí jedna nebo dvě skleničky denně - zvyšují u žen riziko vzniku rakoviny prsu, jater a konečníku, a kuřačkám navíc hrozí vyšší riziko rakoviny úst a krku."

Výzkumníci zjistili, že zvýšené riziko rakoviny nezávisí na druhu užívaného alkoholického nápoje, a že závisí pouze na vypitém množství alkoholu. Tak například ženy, které pijí výhradně víno, mají podobné riziko vzniku rakoviny jako ženy, které pijí jiné alkoholické nápoje.

V souboru studovaných žen byly méně než 2 % žen, které pravidelně pily více než tři skleničky denně. Studie se zabývala 68 775 případy rakoviny, které byly zaznamenány během 7,2letého sledování.

Sara Hiomová z Cancer Research UK k výsledkům výzkumu poznamenala: "Již dlouho je známo, že příliš velké množství alkoholu zvyšuje riziko vzniku mnoha typů rakoviny. Tato nejnovější studie však dokazuje, že i relativně malé množství alkoholu zvyšuje riziko vzniku rakoviny u žen. Proto je nutné, aby byly ženy dobře informovány a mohly se zodpovědně rozhodnout, kolik alkoholu budou pít. Čím nižší bude množství konzumovaného alkoholu, tím nižší bude jejich riziko vzniku rakoviny. A naopak, čím více pijete, tím vyšší je vaše riziko."

Reference

  1. Allen NE, Beral V, et al. Moderate alcohol intake and cancer incidence in women. Journal of the National Cancer Institute 2009; 101(5): 296–305. doi: 10.1093/jnci/djn514

klíčová slova: alkohol, rakovina prsu, rakovina jater, rakovina konečníku