Model rakoviny prsu ve zkumavce má nahradit pokusy na zvířatech
1. 4. 2009 | Cancer Research UKBritský výzkumný tým vyvinul ve zkumavce trojrozměrný (3D) model lidského karcinomu prsu, který by měl přispět ke snížení počtu pokusů prováděných na zvířatech a zlepšit kvalitu onkologického výzkumu [1].
Ilustrační obrázek: Philippe Delavie from Pixabay
Zvířata hrají při výzkumu nových léčiv stále stěžejní roli, ale vědci se neustále snaží hledat nové způsoby, jak pokusná zvířata v lékařských pokusech nahradit. Tým vědců z londýnské univerzity Queen Mary nyní vyvinul trojrozměrný model duktálního karcinomu in situ (DCIS) - onemocnění, při kterém se buňky uvnitř mlékovodů v prsech zvrhly v rakovinné, ale zatím nezachvátily okolní části prsu. DCIS představuje zhruba pětinu všech případů rakoviny prsu.
Model byl vypěstován z lidských buněk rakovinné i zdravé prsní tkáně a přesně reprodukuje chování normálních a maligních buněk prsu, neboť obsahuje všechny typy buněk, které se vyskytují v prsní tkáni.
Model lze použít i v komplikovaných studiích, jejichž účelem je najít a popsat nové terapeutické cíle (zejm. proteiny a jiné sloučeniny na povrchu nebo i uvnitř rakovinné buňky), a mohl by tak nahradit experimenty, při kterých je zatím stále nutné používat laboratorní zvířata.
Kromě ušetření pokusných zvířat má nový model ještě jednu nespornou výhodu: modelové zvířecí nádory se často výrazně liší od nádorů lidských.
Zá svůj výzkum získal tým londýnských vědců prestižní cenu britského Národního centra pro nahrazení, zdokonalení a omezení pokusů na zvířatech (National Centre for the Replacement, Refinement and Reduction of Animals in Research, NC3Rs), kterou jim ve Sněmovně lordů předal lord Sainsbury, bývalý ministr pro vědu a inovace.
Vědci tak budou moci testovat nejen nová léčiva proti rakovině prsu; nový model jim umožní zkoumat i ranější stadia a progresi onemocnění.
Na vývoji modelu v Queen Mary pracovala i Dr. Deborah Hollidayová, který nyní působí v Institute of Molecular Medicine v britském Leedsu. Dr. Hollidayová zdůraznila, že se jedná o průlomovou technologii ve výzkumu rakoviny prsu: "Jakmile lépe porozumíme tomu, jak jednotlivé populace buněk přispívají k progresi nádorového onemocnění, získáme tím nové cenné poznatky o rakovině prsu a budeme moci identifikovat nové terapeutické cíle. Tyto pochody nyní můžeme namodelovat v komplexním lidském 3D modelu a odpadá tak nutnost pokusů na zvířatech."
Henry Scowcroft z britské organizace Cancer Research UK poznamenal: "Tento fascinující výzkum je teprve na samém počátku, ale jednoho dne by mohl vést k výraznému snížení počtu laboratorních zvířat používaných při výzkumu rakoviny. Velmi nám záleží na tom, aby pokusy na laboratorních zvířatech byly nahrazovány jinými metodami. Tento typ výzkumu se tedy ubírá správnou cestou."
Reference
- Holliday DL, Brouilette KT, et al. Novel multicellular organotypic models of normal and malignant breast: tools for dissecting the role of the microenvironment in breast cancer progression. Breast Cancer Reseach 2009; 11(1): R3. doi: 10.1186/bcr2218
klíčová slova: onkologický výzkum, trojrozměrný model, karcinom prsu