Nová naděje pro ženy s dědičnou formou rakoviny prsu

2. 6. 2009 | Cancer Research UK

Britští vědci nedávno oznámili, že malá klinická studie nového léku proti dědičné rakovině prsu přinesla slibné výsledky.

Ilustrační obrázek: shutterstock.com

Výzkumníci do své studie nabrali 54 žen z několika evropských zemí, USA a Austrálie. Všechny účastnice studie předtím podstoupily chemoterapii pro pokročilý karcinom prsu, a všechny byly nosičkami vadných kopií genu BRCA1 nebo BRCA2. Polovině pacientek byly podávány 100mg dávky nového léku zvaného olaparib, zatímco druhá polovina dostávala 400mg dávky tohoto léku.

Olaparib patří do třídy léčiv označovaných jako "inhibitory PARP" a byl navržen pro léčbu rakovinu prsu u žen s vadnými geny BRCA1 nebo BRCA2, které způsobují asi 5 % případů tohoto onemocnění. Účinek léku je tedy zaměřen na jednu specifickou vlastnost nádorů prsu u těch žen, které zdědily vadný gen BRCA1 nebo BRCA2.

Výsledky klinické studie, na které se podílela farmaceutická společnost AstraZeneca, byly prezentovány na konferenci Americké společnosti klinické onkologie (ASCO), která se konala na přelomu letošního května a června v Orlandu (Florida, USA). (Poznámka překladatele: Výsledky byly později publikovány v New England Journal of Medicine [1]).

Studie ukázala, že více než 40 % nádorů u žen léčených vyšší dávkou olaparibu se výrazně zmenšilo, a u jedné pacientky dokonce nádor vymizel úplně. Po dobu průměrně 6 měsíců nádory prsu zastavily svůj růst, a většina účastnic studie zaznamenala jen menší vedlejší účinky, především únavu a nevolnost.

Nové léčivo je založeno na novém inteligentním přístupu, který je označován jako "umělý smrtící účinek", a zaměřuje se na rakovinné buňky, které mají vadný gen BRCA1 nebo BRCA2. Olaparib u těchto buněk zablokuje protein zvaný PARP, na který buňka s vadným genem BRCA1 nebo BRCA2 spoléhá při opravě své DNA, a příslušná buňka umírá. Nový lék tak nechává zdravé buňky bez povšimnutí. Tím se olaparib výrazně liší od chemoterapeutik, která působí na všechny buňky – zdravé i nádorové.

Studii řídil Dr. Andrew Tutt, ředitel Breakthrough Breast Cancer Research Unit při londýnské King's College. Dr. Tutt poznamenal: "Výsledky této studie jsou velmi slibné. Přináší nám velké uspokojení, že naše dřívější laboratorní výsledky se nyní potvrdily i u pacientek na naší klinice: inhibitory PARP – mezi které patří i olaparib – specificky zabíjejí buňky s vadnými geny BRCA. Doufáme tak, že olaparib přinese novou naději ženám s touto dědičnou formou rakoviny prsu." Dr. Tutt ještě dodal: "Musíme si však uvědomit, že vývoj tohoto léku je na samém počátku a bude potřeba uskutečnit ještě řadu klinických studií, než budeme moci plně vyhodnotit jeho léčebný potenciál."

Velká část výzkumu, který vedl k vývoji inhibitorů PARP, probíhala na Northern Research Institute na univerzitě v britském Newcastlu, kde působí i profesor Herbie Newell, spolupracovník britské organizace Cancer Research UK. Prof. Newell konstatoval, že tyto první výsledky jsou "neobyčejně povzbudivé" a dodal, že pokud se léčebné účinky olaparibu potvrdí i ve větších studiích, mohlo nové léčivo představovat "významnou novou terapii" pro ženy s některými dědičnými formami rakoviny prsu. "Cancer Research UK již mnoho let spolupracuje s předními vědeckými organizacemi na výzkumu genů BRCA, jejichž vadné kopie způsobují rakovinu prsu, a významně studuje i mechanismy opravy DNA, díky nimž byl PARP identifikován jako potenciální cíl nových léků," uvedl prof. Newell. "Je to pro nás hřejivý pocit, když vidíme, jak se výsledky tohoto základního výzkumu úspěšně promítají do léčby pacientek. Olaparib je zástupcem rodiny inhibitorů PARP, které jsou nyní klinicky testovány. Cancer Research UK doufá, že tato nová skupina protinádorových léčiv se stane naší novou zbraní v boji proti rakovině."

Reference

  1. Fong PC, Boss DS, et al. Inhibition of poly(ADP-ribose) polymerase in tumors from BRCA mutation carriers. The New England Journal of Medicine 2009; 361(2): 123–134. doi: 10.1056/NEJMoa0900212

klíčová slova: dědičnost, rakovina prsu, inhibitory PARP, olaparib