Proč mají chudší ženy horší vyhlídky na přežití rakoviny prsu?
9. 6. 2011 | Tisková zpráva britské National Cancer Intelligence NetworkChudším ženám ze sociálně slabších oblastí hrozí vyšší riziko úmrtí na rakovinu prsu, neboť onemocnění je u nich často diagnostikováno až v pokročilém stadiu – a proto ani nejlepší dostupná léčba není v těchto případech tak účinná, jako kdyby byl zhoubný nádor odhalen včas. Tvrdí to zpráva britské National Cancer Intelligence Network (NCIN), která byla právě publikována [1].
Ilustrační obrázek: shutterstock.com
Zpráva nazvaná The Second All Breast Cancer Report představuje první hloubkovou analýzu na britském území, která se zabývá tím, jak způsob léčby i diagnózy – buď prostřednictvím mamografického screeningu nebo na základě návštěvy praktického lékaře, kdy se už u pacientky projevily příznaky onemocnění – ovlivňuje šanci na přežití rakoviny prsu u žen z různých socioekonomických podmínek.
Tyto rozdíly by mohly alespoň částečně vysvětlit, proč je v Anglii přežití rakoviny prsu nižší než v některých jiných zemích. U chudších žen je onemocnění obecně diagnostikováno v pokročilejším stadiu, kdy už je příliš pozdě na chirurgický zákrok, nebo ženy potřebují agresivnější léčbu.
Zpráva konstatuje až 15% rozdíl v přežití u žen, které navštívily praktického lékaře s příznaky onemocnění: ženy ze sociálně nejslabších oblastí mají pouze 68% šanci, že přežijí více než 5 let od diagnózy, zatímco ženy z relativně nejbohatších oblastí mají 83% šanci na pětileté přežití. Pokud ale bylo onemocnění diagnostikováno na základě mamografického screeningu, nebyly rozdíly v naději na přežití u žen z chudších a bohatších oblastí nijak výrazné.
Jednou z autorek zprávy je dr. Gill Lawrenceová, ředitelka West Midlands Cancer Intelligance Unit, která vysvětlila: „Tyto statistiky ukazují, že ačkoli rakovina prsu každoročně postihuje čím dál větší počet majetných žen, větší riziko úmrtí na toto onemocnění hrozí chudším ženám. Mnohé ženy z chudších vrstev společnosti se totiž neúčastní mamografického screeningu a odkládají i návštěvu praktického lékaře; proto je jejich onemocnění diagnostikováno v pokročilém stadiu, pacientky potřebují radikálnější chirurgický zákrok a pravděpodobnost zachování prsu je velmi nízká.“
Dr. Lawrenceová ještě dodala: „Pokud se ale tyto ženy mamografického screeningu účastní, jsou dobře informovány o rakovině prsu a neváhají navštívit lékaře, jakmile zpozorují na svých prsou cokoli neobvyklého (ať už je to bulka v prsu nebo třeba změny bradavky), pak neexistuje důvod, proč by chudší ženy nemohly mít stejnou šanci na přežití jako ty bohatší.“
Dr. Martin Lee, který působí v National Cancer Intelligence Network a zároveň pracuje jako chirurg v University Hospitals Coventry and Warwickshire NHS Trust, poznamenal: “Diagnóza rakoviny prsu v pozdním stadiu znamená dvě špatné zprávy: jednak je potřeba agresivnější léčba, jednak jsou daleko horší vyhlídky na přežití. Vím z vlastní zkušenosti, že pacientky se daleko hůře vyrovnávají se svou diagnózou, pokud je čeká mastektomie (chirurgické odnětí prsu) a chemoterapie. Naštěstí však existuje program mamografického screeningu, který dokáže odhalit rakovinu prsu již v časném stadiu, kdy stačí nasadit méně radikální léčbu a vyhlídky na přežití jsou nesrovnatelně lepší. Vynikající zprávou je nyní i to, že mamografický screening může pomoci smazat rozdíly v přežití rakoviny prsu mezi ženami z různých socioekonomických podmínek.“
Reference
- The Second All Breast Cancer Report, National Cancer Intelligence Network (2011)
klíčová slova: rakovina prsu, socioekonomické podmínky