Tamoxifen prodlužuje život pacientkám s hormonálně senzitivní rakovinou prsu

29. 7. 2011 | Cancer Research UK

Ženy s hormonálně senzitivním karcinomem prsu, které užívají tamoxifen po dobu pěti let od chirurgického zákroku, mohou snížit své dlouhodobé riziko úmrtí na rakovinu prsu nejméně o třetinu. K takovému závěru dospěla skupina britských expertů, označovaná jako Early Breast Cancer Trialists' Collaborative Group (EBCTCG) [1].

Ilustrační obrázek: shutterstock.com

Léky fungující na principu zablokování účinku hormonů – mezi nimi i tamoxifen – jsou často předepisovány pacientkám s rakovinou prsu, které se podrobily chirurgickému zákroku: cílem těchto léků jsou zbývající rakovinné buňky, které mohly v těle zůstat nepovšimnuty, a bez následné léčby by mohly zapříčinit návrat onemocnění.

Britští vědci shromáždili výsledky 20 klinických studií zaměřených na pacientky s časnou rakovinou prsu, které po dobu pěti let denně užívaly tamoxifen, a porovnali je se skupinou pacientek s tímtéž onemocněním, kterým tento lék nebyl předepsán.

Analýza ukázala, že pacientky s hormonálně senzitivní rakovinou prsu (označovaná též jako ER-pozitivní karcinom prsu) měly nižší riziko úmrtí na rakovinu prsu po dobu nejméně 10 let od zahájení léčby.

Výsledky výzkumu byly nedávno publikovány v odborném časopise The Lancet. Autoři studie tvrdí, že riziko úmrtí na rakovinu prsu je u bývalých pacientek, které pravidelně užívaly tamoxifen, zhruba o třetinu nižší, a to po dobu až 15 let od zahájení léčby.

Přibližně 8 z 10 žen, kterým byl předepsán tamoxifen, užívaly tento lék přesně podle pokynů lékaře. Experti se proto domnívají, že striktní dodržování léčby po dobu celých pěti let dává bývalým pacientkám nejvyšší šanci na snížení rizika úmrtí na toto onemocnění.

V čele výzkumné skupiny EBCTCG stojí Christina Daviesová, která vysvětlila: „Rakovina prsu je zákeřné onemocnění, protože po letech se může vrátit zpět. Naše studie nyní ukázala, že tamoxifen poskytuje skutečně dlouhodobou ochranu. U ER-pozitivního karcinomu prsu snižuje tamoxifen úmrtnost na toto onemocnění nejméně o třetinu, a to nezávisle na tom, zda pacientka prodělala či neprodělala chemoterapii. Tamoxifen byl vyvinut již před 50 lety a jeho patentová ochrana již dávno vypršela, proto je cenově dostupnější než některé jiné léky; ale i bez ohledu na finanční náklady zůstává tamoxifen základní a první možností léčby pacientek s rakovinou prsu, zvláště pak u žen, jejichž vaječníky stále fungují.“

Profesor Jack Cuzick z britské organizace Cancer Research UK k výsledkům výzkumu podotknul: „Tato studie je dalším důkazem toho, že užívání tamoxifenu po dobu pěti let zvyšuje šanci na přežití rakoviny prsu, a že tento lék je prospěšný i dlouho poté, co žena ukončila onkologickou léčbu.“

Prof. Cuzick dále poznamenal, že tamoxifen je považován za jeden z nejvýznamnějších léků v historii léčby rakoviny prsu, a že nová generace léčiv – tzv. inhibitory aromatázy – by mohla být ještě účinnější při prevenci rakoviny prsu u postmenopauzálních žen, jejichž vaječníky již nevytvářejí estrogen.

Reference

  1. Early Breast Cancer Trialists' Collaborative Group (EBCTCG) (2011). Relevance of breast cancer hormone receptors and other factors to the efficacy of adjuvant tamoxifen: patient-level meta-analysis of randomised trials The Lancet DOI: 10.1016/S0140-6736(11)60993-8

klíčová slova: ER-pozitivní karcinom prsu, tamoxifen, přežití