Na vzniku karcinomu prsu se významně podílí enzym APOBEC3B
8. 2. 2013 | Cancer Research UKGenetické vady, které způsobují většinu typů rakoviny prsu, zřejmě vznikají působením hyperaktivního enzymu označovaného jako APOBEC3B. K takovému závěru dospěli vědci z americké University of Minnesota, jejichž článek byl právě publikován v odborném časopise Nature [1].
Ilustrační obrázek: CSIRO, CC BY 3.0, Odkaz
Jejich objev by mohl vést k novým způsobům diagnózy a léčby rakoviny prsu, které by se zaměřovaly na prapříčinu genetických vad (tzv. „editace DNA“), nikoli na samotnou genetickou vadu.
Za normálních okolností enzymy APOBEC pomáhají opravovat poškozenou DNA a chránit buňku proti virům (včetně viru HIV). Tým minnesotských vědců však nyní prokázal, že jedna konkrétní forma enzymu APOBEC se ve velkém množství vyskytuje v buňkách nádorů prsu.
Dr. Reuben Harris společně se svým výzkumným týmem měřil v buňkách nádorů prsu (vypěstovaných v laboratoři i ve vzorcích odebraných skutečným pacientkám) aktivitu sedmi vzájemně příbuzných enzymů, které jsou souhrnně označovány jako „rodina APOBEC3“. Zjistili přitom, že jeden z nich – tzv. APOBEC3B – je v nádorových buňkách přítomen ve velkém množství.
Vypadá to však, že APOBEC3B je z biologického pohledu „dvojsečná zbraň“: zatímco některé buňky chrání před viry (včetně viru HIV), v jiných buňkách může vyvolat změny, které vedou ke vzniku zhoubného nádoru.
V roce 2009 přinesli britští vědci důkaz o tom, že příbuzný enzym (označovaný jako AID) může podobným způsobem editovat DNA v buňkách rakoviny prsu, je-li aktivován estrogenem (2).
Dalším střípkem do mozaiky byla studie vědců z cambridgeského Wellcome Trust Sanger Institute, kteří loni publikovali detailní analýzu poškozené DNA v buňkách nádorů prsu, a všimli si přitom změn, které vypadaly jako důsledek činnosti APOBEC enzymů (3).
„V navazujícím výzkumu se zaměříme na spojitost mezi vysokou hladinou APOBEC3B, věkem a dalších geneticky podmíněných rizikových faktorů, o kterých je známo, že souvisí se vznikem rakoviny prsu,“ uvedl dr. Harris, který nezapomněl zdůraznit, že v této oblasti je zapotřebí dalšího výzkumu. „Věříme tomu, že náš objev povede k lepším možnostem léčby pacientek s rakovinou prsu.“
V roce 2010 bylo jen ve Velké Británii diagnostikováno přibližně 50 000 žen a 400 mužů z rakovinou prsu, a bylo zaznamenáno téměř 12 000 případů úmrtí na toto onemocnění (viz Pozn).
Bude-li v navazujících studiích potvrzeno, že vysoká hladina APOBEC3B indikuje přítomnost časného stadia rakoviny prsu, mohl by se novou metodou časné detekce tohoto zhoubného onemocnění stát jednoduchý krevní test.
Prof. Charlie Swanton z britské organizace Cancer Research UK, který se zabývá genetikou nádorů, potvrdil, že se jedná o „fascinující a nesmírně důležitou studii“, která ukazuje, jak vědci začínají rozumět přesným mechanismům, které pohánějí genetický chaos uvnitř nádorových buněk.
„Dokážeme-li identifikovat tyto mechanismy, otevřou se nám nové cesty k tomu, abychom se pokusili tento chaos limitovat, nebo dokonce zpomalit či zastavit proces nádorového bujení. Ještě bude ale dlouho trvat, než se vědcům podaří pochopit genetiku nádorů v celé šíři, natož aby se léčebné metody založené na genetickém výzkumu dostaly do běžné klinické praxe,“ pokračoval prof. Swanton. „Studie tohoto typu však již dnes ukazují, že se nám v čím dál větší míře daří porozumět mechanismu vzniku nádorových onemocnění.“
Reference
- Burns, M. B., Lackey, L. et al. (2013). APOBEC3B is an enzymatic source of mutation in breast cancer Nature DOI: 10.1038/nature11881
- Pauklin, S., Sernández, I. V., et al. (2009). Estrogen directly activates AID transcription and function The Journal of Experimental Medicine DOI: 10.1084/jem.20080521
- Nik-Zainal, S., Alexandrov, L.B., et al. (2012). Mutational processes molding the genomes of 21 breast cancers Cell DOI: 10.1016/j.cell.2012.04.024
Poznámka překladatele
- V roce 2010 bylo v České republice diagnostikováno s rakovinou prsu 6498 žen (121,14 případů na 100 000 žen) a 57 mužů (1,1 případu na 100 000 mužů). V témže roce na rakovinu prsu zemřelo v České republice 1837 žen (34,25 úmrtí na 100 000 žen) a 19 mužů (0,4 úmrtí na 100 000 mužů). Zdroj: www.svod.cz
klíčová slova: APOBEC3B, rakovina prsu